Potrzebny sprzęt

Poniższa sekcja opisuje sprzęt, jakiego można użyć do monitoringu instalacji PV, pomp ciepła, zużycia energii elektrycznej, centralnego ogrzewania i innych.

Nasz serwis może współpracować z każdym inwerterem jedno lub trójfazowym, choć w przypadku inwerterów obsługiwanych przez nasze urządzenia wysyłające serwis będzie prezentował więcej interesujących informacji. Dane możemy wysyłać za pomocą urządzeń (lub zestawów) PVMterminal WiFi lub zestawów składających się z licznika energii elektrycznej oraz przygotowanego specjalnie dla nas LK PVmoniotor.pl. Wykorzystując dodatkowy podlicznik nie ingerujemy bezpośrednio w instalację fotowoltaiczną, nie ryzykujemy utraty gwarancji, a pomiaru dokonujemy poza inwerterem. Poza pomiarem produkcji możemy także zmierzyć całe zużycie energii elektrycznej naszego domu oraz pompy ciepła wraz z wieloma pomiarami temperatur. Znając wartość produkcji i zużycia domu możemy świadomie gospodarować "swoim prądem" w domu. Możemy ograniczyć wypływ energii do sieci automatycznie włączając np. dodatkową grzałkę w bojlerze - nasze moduły mogą sterować zewnętrznymi stycznikami załączającym lub wyłączającym dodatkowe obciążenie.

PVMterminal WiFi

PVMterminal WiFi jest naszym nowym urządzeniem przeznaczonym do monitorowania różnego rodzaju instalacji i przesyłania danych do serwisu PVmonitor.pl, ale na tym jego funkcjonalność się nie kończy. PVMterminal pozwala na generowania sygnałów sterujących dla innych urządzeń (np. zagospodarowanie nadprodukcji), elastyczne programowanie. Przy pomocy zewnętrznych liczników energii elektrycznej monitorowane może być zużycie energii elektrycznej, a także generacja w dowolnym źródle wytwórczym takim jak panele fotowoltaiczne, wiatrak, mikrobiogazownia, kogenerator itd. Możliwy jest też odczyt ciepła przy pomocy ciepłomierzy z wyjściem impulsowym. Urządzenie komunikuje się bezprzewodowo z siecią Internet za pomocą WiFi i może działać jako serwer WWW prezentując przetwarzane dane pomiarowe.

Odpowiadając na Państwa potrzeby wprowadziliśmy 4 warianty urządzenia PVMterminal: wersję standardową, wersję Slim o mniejszych rozmiarach oraz wersje Plus i Slim+ obsługujące bezpośrednie odczyty z kompatybilnych inwerterów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Opis i lista kompatybilnych urządzeń znajdują się na stronach pomocy Pomoc->PVMterminal WiFi->Opis

Urządzenia PVMterminal i akcesoria dostępne są w naszym sklepie.

PVMterminal WiFi

PVMterminal
PVMterminal

PVMterminal WiFi Slim

PVMterminal
PVMterminal
LK PVmonitor.pl

Dane możemy wysyłać również za pomocą naszego zestawu składającego się z licznika energii elektrycznej oraz przygotowanego specjalnie dla nas LK PVmoniotor.pl, połaczonego przewodowo z siecią domową. LK PVmonitor.pl pozwala na odczyty energii oraz ciepła za pomocą liczników enegii elektrycznej oraz ciepłomierzy wyposażonych w wyjścia impulsowe. Dodatkowo umożliwia odczyty temperatur, a także elastyczne sterowanie zewnętrznym stycznikiem załączającym lub wyłączającym dodatkowe obciążenie.

Gotowe zestawy z licznikami dostępne są w naszym sklepie.


Z naszym serwisem mogą bezpośrednio współpracować różne inwertery: Fronius, Elnix, SolarEdge i Danfoss posiadające możliwość wysyłki danych na nasze serwery, pomożemy Wam je skonfigurować

- konfiguracja inwertera Fronius

- konfiguracja inwertera Elnix

- konfiguracja wysyłki z systemu Solaredge

- konfiguracja inwertera Danfoss

Poniżej znajduje sie dokładny i prosty opis konfiguracji modułu wysyłającego opartego na LK2.5 i liczniku energii elektrycznej

Nie kupuj LK z innych źródeł, gdyz LK PVmonitor.pl wysyłający dane ma zainstalowane specjalne oprogramowanie napisane na nasze potrzeby, inne rodzaje LK nie obsługują funkcji naszego serwisu!!!

Gotowe zestawy z licznikami dostępne są w naszym sklepie.

Podstawowa konfiguracja składa się z modułu wysyłającego (LK PVmonitor.pl) oraz licznika energii z wyjściem impulsowym 1000 imp/1kWh.

Paniętaj !!! Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy ponad 30 kWp lub przy pomiarze zużycia ponad 30kW koniecznie należy zastosować licznik o mniejszej ilości impulsów na kWh, np. 800 lub 400 imp/1kWh. Przy zastosowaniu licznika z 1000imp/kWh po prostu część impulsów może być "gubiona", gdyż impulsy pojawiają się z częstotliwością około 9 impulsów na sekundę i jest to na granicy możliwości pomiaru.

Dla instalacji jednofazowej potrzebujesz zestawu składającego się z licznika jednofazowego oraz LK PVmonitor.pl:

+

Dla instalacji trójfazowej potrzebujesz zestawu składającego się z licznika trójfazowego oraz LK PVmonitor.pl:

+

Poniżej przedstawiliśmy sposób podłączenia licznika produkcji z instalacji on-grid, zużycia energii całego domu oraz grzałki do odprowadzania nadprodukcji, termometrów i dodatkowych liczników energii. Jeśli nie podłączasz wszystkich peryferiów - pomiń elementy za to odpowiedzialne. Jeśli posiadasz trójfazową instalację fotowoltaiczną to zastosuj licznik trójfazowy do pomiaru produkcji - reszta podłączenia pozostaje bez zmian.

Pamiętaj, że możesz także podłączyć grzałkę do odprowadzania nadprodukcji, dodatkowe inwertery, monitoring zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła oraz wiele pomiarów temperatur.

Podłączając licznik zużycia energii elektrycznej w domu wepnij go DOKŁADNIE jak na rysunku. Inwerter musi być wpięty przed licznikiem zużycia. Często dostajemy e-maile od nowych użytkowników z informacją, że licznik domu ma przekłamania - zawsze winne jest błędne podłączenie licznika. Zostaje on wpięty nie tak jak pokazujemy.

Nasz moduł LK PVmonitor.pl umożliwia także podłączenie:

- grzałki, aby lepiej wykorzystanić energię przy chwilowej nadprodukcji (zobacz rysunek oraz opis w punkcie "Sterowanie grzałką")

- dodatkowych liczników następnych inwerterów (w sumie 4 liczniki)

- licznika zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła

- do 12 termometrów cyfrowych.

Znając wartość nadprodukcji lub odczyty temperatur możemy sterować przekaźnikami do załączania urządzeń zewnętrznych, np. załączanie PC czy grzałek.

Sposób podłączenia grzałki i termometrów jest pokazany na rysunku w sekcji "Zestaw podstawowy, podzespoły i jak je podłączyć".

- grzałkę lub PC ZAWSZE podłączamy za pośrednictwem odpowiedniego stycznika!!!

- termometry wpinamy za pośrednictwem specjalnego rozgałęźnika z 5-cioma gniazdami, a do niego termometry.

Jeśli termometry mają być oddalone od modułu LK PVmonitor.pl, to wpinamy specjalny przedłużacz. Na pewno działa do 20 m, dalej nie testowaliśmy.

Jeśli chcemy podłączyć ponad 5 termometrów, to łączymy ze sobą kilka rozgałęźników.

Jeśli chcemy, żeby rysowały się wykresy z podpiętych termometrów należy:

- zmodyfikować konfigurację LK pvmonitor.pl - pomoże Ci w tym nasz konfigurator (dostępny po zalogowniu się)

Wszystkie potrzebne podzespoły dostępne są w naszym sklepie

Konfiguracja - wbrew pozorom jest to proste

Większość naszych modułów ma włączone DHCP, czyli po podłączeniu modułu wysyłającego przewodem do routera nastąpi automatyczna konfiguracja w Twojej sieci domowej - poczekaj ok. pół minuty (niektóre egzemplarze mogą mieć przypisany stały adres 192.168.1.100).

Teraz musisz "odnaleźć" moduł w swojej sieci. Pobierz i uruchom mały program - LANControlerTools

Po uruchomieniu programu

- wciskamy Find LAN-Controler

- klikamy w znaleziony moduł i naciskamy enter (dwuklik nie działa)

- logujemy się na nasz moduł wpisując admin / admin

- wchodzimy w zakładkę Network Config

- wpisujemy dane otrzymane po rejestracji

- (proszę zwrócić uwagę, żeby nigdzie nie wstawić dodatkowej spacji ani innego znaku)

Po kilku minutach wchodzimy na naszą instalację na stronie PVmonitor.pl i sprawdzamy czy rysują się wykresy:

- produkcji PV tylko w dzień

- wykres zużycia całą dobę

- wykres zużycia PC całą dobę

- wykresy temperatur całą dobę

- Uwaga !!! Wykres temperatur nie rysuje sie, jeśli cały czas jest stała temperatura

Zalecamy przeczytanie instrukcji LK PVmonitor.pl w wersji, która posiadasz (1.2, 2.0, 2.5).

LK PVmonitor.pl v1.2

LK PVmonitor.pl v2.0 (2.5)

Wykorzystanie nadprodukcji - sterowanie grzałką

Gdy mamy nadprodukcję, LK PVmonitor.pl umożliwia załączanie 0/1 np. grzałki w bojlerze lub PC. Dzięki temu ograniczymy wypływ naszej słonecznej energii do sieci. Pamiętaj !!! Grzałka lub PC musi być podłączona przez dodatkowy stycznik, jeśli nie będzie, to spalisz LK PVmonitor.pl...

Konfiguracja sterowania grzałką dostępna jest po zalogowaniu sie do LK PVmonitor.pl na zakładce Events Config

Dodawanie termometrów cyfrowych pod wejścia Inp6-Inp17

Żeby dodać kolejne cyfrowe termometry postepujemy w nastepujący sposób:

1) odłączamy wszystkie termometry cyfrowe

2) przechodzimy do zakładki Network Config

3) przewijamy na sam dół strony

4) podpinamy tylko jeden, dopisywany termometr

5) wciskamy "Read ID"

- powinno zostać odnalezione ID termometru

- jeśli nie, to restartujemy LK (odłączamy na chwile zasilanie)

- jeśli podłączenie jest prawidłowe, to teraz termometr na pewno zostanie rozpoznany

6) w puste białe pole wpisujemy pozycję, pod którą ma być widoczny termometr i wciskamy "Save to"

- 1 to Inp6

- 2 to Inp7

- 3 .......

7) aby dodać kolejny termometr powtarzamy wszystkie kroki

Pamiętaj !!!

- podłączamy zawsze tylko jeden dodawany termometr

- po zakończeniu dodawania termometrów podłączamy wszystkie

- restartujemy LK i gotowe

Tak wygląda konsola główna LK PVmonitor.pl

Jeśli znasz zasady podstawowej konfiguracji sieci, to ten opis jest dla Ciebie - jak nie umiesz, to nie rób tego...

Moduł ma włączone DHCP, czyli po podłączeniu LK PVmonitor.pl do routera wszystkie ustawienia sieci powinny się skonfigurować same. Jeśli jednak nie możesz w żaden sposób odnaleźć urządzenia w sieci zrestartuj router, moduł wysyłający LK PVmonitor.pl i swój komputer.

Jeśli nie możesz w żaden sposób dostać się do konsoli LK PVmonitor.pl, to trzeba:

- odłączyć zasilanie i kabel LAN

- odczekać dłuższą chwilę

- włączyć zasilanie

- przytrzymać przez ok. 30s przycisk reset na LK (przekaźnik "pyknie" najpierw raz, potem drugi raz)

- po kilku sekundach podłączyć sieć LAN

- moduł powróci do ustawień fabrycznych i będzie dostępny pod adresem 192.168.1.100

- skonfiguruj swój komputer, tak żeby miał adres 192.168.1.xxx

- po wejściu na LK PVmonitor.pl (192.168.1.100) przejdź do zakładki Network Config

- możesz teraz dowolnie skonfigurować ustawienia sieciowe

- pamiętaj, że po resecie LK PVmonitor.pl stracił wszystkie ustawienia, trzeba je przywrócić ręcznie, trzeba:

a) uzupełnić w zakładce Network Config dział HTTP client settings

b) w zakładce Network Config (u dołu strony) ustawić Auto reset na 3000 i wcisnąć Save powyżej

c) w zakładce Control Panel przy licznikach naciśnąć klawisz START/STOP, tak żeby był widoczny STOP

Inwerter Fronius nie wysyła danych o zużyciu domu, nawet gdy ma podpięty licznik - nie mamy na to żadnego wpływu. Istnieje jednak możliwość wysyłania danych o produkcji bezpośrednio z inwertera Fronius, a innych parametrów z LK PVmonitor.pl. W ten sposób można monitorować np. zużycie energii elektrycznej domu czy PC, pomiary temperatur lub każdy inny opisany poniżej parametr. Żeby to zrobić:

- zarejestruj instalację PV wybierając wysyłkę na FTP

- skonfiguruj inwerter Fronius zgodnie z opisem w sekcji "Konfiguracja inwertera Fronius" - w ten sposób możesz monitorować instalację PV

- następnie zarejestruj instalację zużycia energii elektrycznej, pompy ciepła czy inną, która chcesz monitorować za pomoca LK PVmonitor.pl

- korzystając z konfiguratora LK PVmonitor.pl (dostępny po zalogowniu się) przygotuj link konfiguracyny, który zapiszesz w okienku konfiguracyjnym LK PVmonitor.pl - opis znajduje się w sekcji "Modyfikacja wysyłanych danych (parametrów)"

Pamiętaj !!! W tym przypadku nie można z LK wysyłać parametru f1 - tj. danych o produkcji tej instalacji PV, które są wysyłane przez inwerter Fronius. Jeśli masz inną instalację PV, którą chcesz monitorować z wykorzystaniem LK PVmonitor.pl, trzeba ją zarejestrować jako kolejną Twoją instalację - wtedy do jej monitoringu będzie można użyć LK PVmonitor.pl.

Wysyłka danych z inwertera Elnix oraz z LK PVmonitor.pl

Istnieje możliwość wysyłania danych o produkcji i zużyciu bezpośrednio z inwertera Elnix, a innych parametrów z LK PVmonitor.pl. W ten sposób można wysyłać do nas np. zużycie PC, pomiary temperatur, czy każdy inny opisany poniżej parametr. Żeby to zrobić należy:

- rejzarejestrować instalację PV wybierając wysyłkę przez LK

- skonfigurować inwerter zgodnie z opisem w sekcji "Konfiguracja inwertera Elnix"

- korzystając z konfiguratora LK PVmonitor.pl (dostępny po zalogowniu się) przygotuj link konfiguracyny, który zapiszesz w okienku konfiguracyjnym LK PVmonitor.pl - opis znajduje się w sekcji "Modyfikacja wysyłanych danych (parametrów)"

Pamiętaj !!! W tym przypadku nie można z LK PVmonitor.pl wysyłać parametru f1 (danych o produkcji instalacji PV) oraz f4 (danych o zużyciu energii), które są wysyłane przez inwerter Elnix. Jeśli masz inną instalację (PV, zużycia), którą chcesz monitorować z wykorzystaniem LK PVmonitor.pl, trzeba ją zarejestrować jako kolejną Twoją instalację - wtedy do jej monitoringu będzie można użyć LK PVmonitor.pl.

Wysyłka danych z kilku LK PVmonitor.pl

Dane można wysyłać do nas równocześnie z kilku LK PVmonitor.pl, ale parametry dla instalacji o tym samym identyfikatorze nie mogą się dublować. Czyli przykładowo jeśli pierwszy LK PVmonitor.pl wysyła parametr f1 dla instalacji o numerze 1, to drugi LK już nie może wysyłać tych samych danych (parametr f1) dla tej samej instalacji (nr 1), bo nic nie będzie się prawidłowo rejestrować - dane się pomieszają. Jeśli masz kilka inwerterów, to każdy trzeba traktować jako osobną instalację PV, którą trzeba zarejestrować (rejestracja dostępna po zalogowniu się), a następnie konfigurator LK PVmonitor.pl (dostępny po zalogowniu się) pomoże Ci w ustawieniach odpowiednich parametrów.

Wysyłka danych z LK PVmonitor.pl - kilka instalacji

Jeśli masz kilka inwerterów lub kilka instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kilka monitorowanytch punktów poboru energii elektrycznej, to z każdej takiej instalacji możesz niezależnie wysyłać dane. Dane te mogą być sumowane, ale jeśli tego nie chcesz, to moga być naliczane niezależnie - konfiguracja instalacji pozwoli Ci wybrać jak wizualizować dane.

Każdy inwerter (monitorowana pompa ciepła, punkt poboru energii itp.) musi być podłączony do osobnego licznika. Istnieje możliwość wysyłki z jednego lub kilku LK. Żeby monitorować dane z kilku instalacji:

- zarejestruj instalacje (rejestracja dostępna po zalogowniu się)

- używając konfiguratora LK PVmonitor.pl (dostępny po zalogowniu się) wygeneruj parametry konfiguracyjne.

Samodzielna konfiguracja wysyłanych pomiarów

Specjalnie dla użytkowników LK PVmonitor.pl przygotowaliśmy konfigurator, który ułatwia ustawienie wysyłanych pomiarów. Jeśli chcesz wysyłać do nas inne pomiary (np. napięcia), czy też dane pochodzące z innych urządzeń, jak np. Raspberry PI, to również jest to możliwe. Niżej opisaliśmy jak to zrobić i jakie parametry mogą byc przesyłane. Podczas wysyłki należy podać identyfikator użytkownika, klucz oraz przesyłane parametry.

Niżej przedstawimy opis parametrów i oznaczeń "f" w długim linku do LK. Przykładowy link ma taką postać:

GET /pv/get2.php?idl=xxx&p=xxxxxxxx&f1=#32&f4=#34

GET /pv/get2.php?idl=xxx&p=xxxxxxxx& - w tej części nic nie "grzebiemy", gdyz jest tu identyfikator użytkownika i jego klucz

f1=#32&f4=#34 - określa konkretny parametr "f" i nr portu (odczytu) w LK.

Jak sami modyfikujemy ten link? Do otrzymanego linku dopisujemy kolejne parametry, które chcemy wysyłać. Np. chcemy dodatkowo wysyłać pomiar napięcia stringu 1 z wejścia Inp1:

sprawdzamy jakie "f" to napięcie stringu 1 i jaki to odczyt w LK, następnie dopisujemy na końcu linku &f2=#12

Chcemy dodać pomiar prądu ze stringu 1 i jest to odczyt z wejścia Inp5 naszego LK - dopisujemy &f3=#16

Czyli cały nasz link będzie wygladał następująco:

GET /pv/get.php?idl=xxx&p=xxxxxxxx&f1=#32&f4=#34&f2=#12&f3=#16

Pamiętaj !!! Napięcia występujące w instalacji fotowoltaicznej sa bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pomiary napięć i prądów w instalacji fotowoltaicznej wykonujesz na własną odpowiedzialność - jeśli nie masz odpowiednich kompetencji, to nie eksperymentuj - poproś osobę wykwalifikowaną !!!



Identyfikator uzytkownika i klucz

Parametr Opis Format
idl ID użytkownika - nadawane podczas rejestracji cyfry
p Hasło/klucz - nadawane podczas rejestracji cyfry i litery

Lista wszystkich pomiarów, które mogą być rejestrowane w naszym systemie. Lista nie jest zamknięta, jeśli masz dodatkowe propozycje, to zgłoś je nam.

ID pomiaru Opis Jednostka
2 Napięcie string 1 V
3 Natężenie prądu string 1 A
5 Napięcie string 2 V
6 Natężenie prądu string 2 A
7 Napięcie string 3 V
8 Natężenie prądu string 3 A
11 Temperatura zasilania z PC *C
12 Temperatura powrotu do PC *C
13 Temp. czynnika po wyjsciu ze skraplacza *C
14 Temp. gazu po wyjsciu ze sprezarki *C
15 Temperatura w domu *C
16 Temperatura na zewnątrz *C
17 Temperatura zasilania centralnego ogrzewania *C
18 Temperatura powrotu centralnego ogrzewania *C
19 Temperatura bufora - dol *C
20 Temperatura bufora - srodek *C
21 Temperatura bufora - gora *C
22 Temperatura CWU *C
23 Dolne zrodlo - ciepla strona *C
24 Dolne zrodlo - zimna strona *C
25 Temperatura kotła centralnego ogrzewania *C
26 Wilgotność %
27 Ciśnienie hPa
28 Temperatura paneli *C
29 Napiecie gen. wiatrowego V
30 Sumaryczna moc na przyłączu W
31 Temperatura lodówki *C
32 Napięcie akumulatora V
33 Temperatura dachu *C
34 Temperatura inwertera *C
35 Energia pobrana przez lodówkę Wh
36 COP
37 Rekuperator - nawiew DO domu *C
39 Moc grzałki CWU W
40 Moc na przyłączu ZE W
41 Sprawność inwertera %
42 Rekuperator - wywiew Z domu *C
43 Rekuperator - czerpnia *C
44 Rekuperator - wyrzutnia *C
45 Temperatura spalin z kotła CO *C
46 Ciśnienie Bar
47 Energia bufora kWh
48 Temperatura akwarium *C
49 Temperatura CWU drugi zasobnik *C
50 Solary - temperatura zasilania *C
51 Solary - temperatura powrotu *C
52 Temperatura komponentów *C
53 Temperatura absorbera *C
54 Temperatura bufora 2 - dol *C
55 Temperatura bufora 2 - srodek *C
56 Temperatura bufora 2 - gora *C
57 Temperatura CWU - góra *C
58 Temperatura zasilania podłogówki *C
59 Temperatura powrotu podłogówki *C
60 PC - temperatura parowania *C
61 PC - temperatura przegrzania *C
62 Temperatura powrotu cyrkulacji *C
63 Temperatura szklarni *C
64 Temperatura nadmuchu klimatyzacji *C
65 Temperatura garażu *C
66 Temperatura w holu *C
67 Temperatura w piwnicy *C
68 Temperatura w kotłowni *C
69 Temperatura na strychu *C
70 Prędkość wiatru m/s
71 Kierunek wiatru stopnie
72 Maksymalna prędkość wiatru w porywach m/s
73 Temperatura radiatora *C
99 Moc bierna VAr
100 Produkcja PV Wh
102 Energia zużyta Wh
104 PC energia pobrana Wh
106 Energia eksport Wh
107 Moc eksport W
108 Energia wyprodukowana przez wiatrak Wh
109 Bilans mocy kW
110 Energia EA kWh
112 Energia EB kWh
114 Energia EC kWh
116 Energia import Wh
117 Moc import W
118 Energia total Wh
120 Energia bierna L1 varh
122 Energia bierna L2 varh
124 Energia bierna L3 varh
125 Energia bierna varh
126 Energia bierna import varh
127 Energia bierna eksport varh
130 Autokonsumpcja Wh
132 Energia ład. akumulatorów Wh
133 Energia rozład. akumulatorów Wh
134 Suma energii ładowania Wh
135 Suma energii rozładowania Wh
136 Energia EQL+ varh
137 Energia EQC- varh
138 Energia EQL- varh
139 Energia EQC+ varh
140 Energia cieplna Wh
150 Energia pobrana przez EV Wh
152 Moc pobierana przez EV W
210 Moc wejściowa PA kW
211 Moc wejściowa PA W
212 Moc wejściowa PB kW
213 Moc wejściowa PB W
214 Moc wejściowa PC kW
215 Moc wejściowa PC W
216 Moc wejściowa PD kW
217 Moc wejściowa PD W
220 Moc wyjsciowa PA kW
222 Moc wyjsciowa PB kW
224 Moc wyjsciowa PC kW
230 Moc na przyłączu L1 W
232 Moc na przyłączu L2 W
234 Moc na przyłączu L3 W
240 Moc grzewcza W
310 Napięcie wejsciowe 1- turbina lub 1 string PV V
312 Napięcie wejsciowe 2 string PV V
314 Napięcie wejsciowe 3 string PV V
320 Wartość skuteczna napięcia L1 V
322 Wartość skuteczna napięcia L2 V
324 Wartość skuteczna napięcia L3 V
325 Wartość skuteczna napięcia V
330 Napięcie na przyłączu L1 V
331 Napięcie w obwodzie obciążenia L1 V
332 Napięcie na przyłączu L2 V
333 Napięcie w obwodzie obciążenia L2 V
334 Napięcie na przyłączu L3 V
335 Napięcie w obwodzie obciążenia L3 V
390 Napięcie string 4 V
410 Prąd wejsciowy 1 string PV lub turbina A
412 Prąd wejsciowy 2 string PV A
414 Prąd wejsciowy 3 string PV A
420 Wartość skuteczna prądu L1 A
422 Wartość skuteczna prądu L2 A
424 Wartość skuteczna prądu L3 A
425 Wartość skuteczna prądu A
430 Prąd na przyłączu L1 A
431 Prąd w obwodzie obciążenia L1 A
432 Prąd na przyłączu L2 A
433 Prąd w obwodzie obciążenia L2 A
434 Prąd na przyłączu L3 A
435 Prąd w obwodzie obciążenia L3 A
490 Natężenie prądu string 4 A
500 Obroty generatora obr/min
510 Współczynnik mocy L1 cos fi
512 Współczynnik mocy L2 cos fi
514 Współczynnik mocy L3 cos fi
515 Współczynnik mocy cos fi
520 Moc bierna L1 var
522 Moc bierna L2 var
524 Moc bierna L3 var
525 Moc bierna var
530 Częstotliwość L1 Hz
532 Częstotliwość L2 Hz
534 Częstotliwość L3 Hz
535 Częstotliwość Hz
540 Moc pozorna L1 VA
542 Moc pozorna L2 VA
544 Moc pozorna L3 VA
545 Moc pozorna VA
550 Stan naładowania akumulatora %
552 Napięcie akumulatora V
554 Prąd ładowania akumulatora A
555 Suma mocy ładowania W
556 Moc ładowania akumulatora W
558 Cykle ładowania
559 Temperatura akumulatora *C
700 Natężenie oświetlenia lx
702 Nasłonecznienie W/m2
704 UV Indeks
810 Woda dm3
840 Gaz dm3
901 Temperatura paneli 1 *C
902 Temperatura paneli 2 *C
903 Temperatura paneli 3 *C
904 Temperatura paneli 4 *C
905 Temperatura paneli 5 *C
906 Temperatura paneli 6 *C
907 Temperatura paneli 7 *C
908 Temperatura paneli 8 *C
909 Temperatura paneli 9 *C
910 Temperatura paneli 10 *C
911 Temperatura paneli 11 *C
912 Temperatura paneli 12 *C

Wejscia LK PVmonitor.pl

#WejścieOpis odczytu w LKJednostka
11VCCNapięcie zasilania LK (np. aku.V
12Inp1 napięcieV
13Inp2 napiecieV
14Inp3 napięcieV
15Inp4 temperatura*C
16Inp5 prąd z bocznika zewnętrznegoA
17Inp6 temperatura*C
18Inp7 temperatura*C
19Inp8 temperatura*C
20Inp9 temperatura*C
21Inp10temperatura*C
22Inp11temperatura*C
23Inp12temperatura*C
24Inp13temperatura*C
25Inp14temperatura*C
26Inp15temperatura*C
27Inp16temperatura*C
31X*I5 pomiar produkcji po stronie DCkWh
32Inp3Dinwerter 1kWh
34Inp4Dzużycie domukWh
36Inp1Dinwerter 2 lub PCkWh
38Inp2Dinwerter 3 lub PCkWh

Prawie każdy inwerter Fronius mam możliwość automatycznego wysyłania danych o produkcji z PV na nasze serwery. Nie jest konieczne instalowania (kupowanie) żadnych dodatkowych urządzeń. Inwerter oczywiście musi być podłączony do internetu.

Przydatne pliki (do pobrania)

1) Aplikacja do odnalezienia inwertera w sieci lokalnej

2) Instrukcja obsługi Dataloggera

3) Instrukcja obsługi inwertera Fronius

Jeśli inwerter ma już skonfigurowaną sieć (zwykle ma, ponieważ powinien to zrobić monter instalacji PV):

1) Logujemy się na inwerter Fronius przez swoją sieć lokalną (nie przez stronę Solarweb.com). Inwerter możemy odnaleźć w swojej sieci przy pomocy aplikacji do odnalezienia inwertera.

2) Zaznaczamy znaleziony inwerter i klikamy Select.

Po chwili pojawi się okno naszego inwertera.

3) Wchodzimy w ASYSTENTA TECHNICZNEGO

Jeśli jest to pierwsze wejście to musimy nadać hasło - tylko pamiętajcie żeby je zapisać. Jeśli wcześniej już zostało nadane hasło to musimy o nie poprosić osobę, która konfigurowała nasz inwerter.

4) Wchodzimy w zakładkę USTAWIENIA.

5) Klikamy w zakładkę USŁUGA PUSH.

6) Wpisujemy spersonalizowane dane otrzymane przy rejestracji na naszej stronie. Proszę zrobić to bardzo, bardzo uważnie, zgodnie ze wzorem.

Po zatwierdzeniu może pojawić sie komunikat (status połączenia FTP) informujący, że połączenie nie jest możliwe. Może dojść do takiej sytuacji, ponieważ konta FTP są przez nas zakładane z niewielkim opóźnieniem w stosunku do rejestarcji instalacji. Pomimo tego, dane z inwertera będą do nas przesyłane jak tylko założymy konto FTP.

Jeśli inwerter NIE ma skonfigurowanej sieci.

Postępujemy tak jak dokładnie opisuje to instrukcja inwertera.

Polskie inwertery ELNIX produkcji firmy Eletronix.pl mają zaimplementowaną opcję wysyłania danych o produkcji na nasze serwery. Nie jest konieczne instalowania (kupowanie) żadnych dodatkowych urządzeń - wystarczy sam inwerter, który oczywiście musi być podłączony do internetu.

Aby monitorować parametry instalacji PV inwertera Elnix należy go odpowiednio skonfigurować:

1) Znajdujemy inwerter w swojej sieci lokalnej - zgodnie z instrukcją obsługi inwertera.

2) Przechodzimy do zakładki USTAWIENIA TRANSMISJI LAN

3) Uzupełniamy dane zgodnie ze wzorem, dane które otrzymaliśmy po rejestracji:

- ID

- hasło

- zapisujemy

Za pomocą naszego portalu można również monitorować pracę instalacji z inwerterem Solaredge. Żeby to umożliwić należy w parametrach instalacji zaznaczyć opcję "wysyłka Solaredge" oraz wpisać identyfikator Solaredge, numer seryjny inwertera oraz klucz API.

Prawie każdy inwerter Danfosss mam możliwość automatycznego wysyłania danych o produkcji z PV na nasze serwery. Nie jest konieczne instalowania (kupowanie) żadnych dodatkowych urządzeń. Inwerter oczywiście musi być podłączony do internetu.

Jeśli inwerter ma już skonfigurowaną sieć (zwykle ma, ponieważ powinien to zrobić monter instalacji PV):

1) Konfigurujemy parametry sieciowe z poziomu menu inwertera, zapamiętujemy ustawiony przy pomocy klawiszy i wyświetlacza adres IP.

2) Logujemy się do inwertera z komputera podłączonego do sieci lokalnej, wywołując z przeglądarki internetowej jego skonfigurowany w poprzednim punkcie IP adres w polu adresu.

3) Wybieramy zakładkę "Setup", z lewej "Communication" i następnie zakładkę "Data werehause" jak na rysunku powyżej.

4) Wpisujemy parametry tak jak na rysunku za wyjątkiem opcji FTP server user name. Tu wpisujemy login otrzymany po rejestracji inwertera Danfoss po ftp w naszym portalu.

5) W polu Paswsword i Password again wpisujemy otrzymane przy rejestracji w pvmonitor.pl hasło do ftp.


Zamieść reklamę